Masterclass 80/20 English - Larisa for BusinessSpeak English Today


"Лариса" для бізнесу

Майстерклас з англійської мови 80/20

80% розмовної практики та
20% повторення граматики


Новий гнучкий метод для розвитку мовних навичок у діловій англійській мові з професійним вчителем та фокусуванням на цілях учня.

Програма створена Біллом і Ларисою Грін у Школі англійської мови  "Лариса" (м. Миколаїв, Україна).

"Викладачі, що навчають англійською, допомагають учням швидше почати говорити".
Billgreen54

Що таке Майстерклас?

Головна мета програми Larisa Business Masterclass 80/20 English.


Основна концепція - освіжити в пам'яті основні знання з англійської мови протягом перших двох-трьох уроків по 1 годині кожен. Решта уроків фокусуються на розмовній практиці. Майстерклас - це 10-годинний курс.

При необхідності, обумовленій рівнем знань учня (як в розумінні, так і моовленні), можна збільшити кількість навчальних годин. У різних випадках це можуть бути додаткові 10 або більше годин, які дозволять учневі досягти необхідного рівня володіння мовою.

Додаткові години можуть бути додані до курсу в будь-який час за бажанням учня (і відповідно до рекомендацій вчителя, який стежить за успіхами і рівнем досягнень учнів).

Викладання ведеться переважно англійською мовою. Основна мета нашої програми - допомогти студентам покращити свої розмовні і комунікативні навички.

Larisa Business Masterclass 80/20 English - гнучкий курс навчання.


Школа "Лариса" пропонує перший гнучкий курс англійської мови. Весь курс може складатися всього лише з 10 годин індивідуальних занять.

Основна ідея мйастеркласу - запропонувати студенту можливість вчитися швидко, скажімо так, "оглядово".

Ця програма не для всіх. Вона призначена для учнів, які розуміють, що вивчення іноземної мови є серйозною справою, що вимагає часу і зусиль не тільки вчителя, а й, більшою мірою, учня.

Учитель може лише зробити акцент на темах, особливо цікавих учневі, але результати навчання залежать як від здібностей учня, так і від витраченого на навчання часу.

Які навчальні матеріали використовуються в даному курсі?


Абсолютно всі наші навчальні курси ми починаємо з повторення основ граматики, для чого було створено збірник матеріалів - Orientation Packet. Пакет навчальних матеріалів для майстеркласу з ділової англійської мови ґрунтується на нашому Orientation Packet.

Це ті самі матеріали, які ми використовуємо для всіх нових студентів, і повторенню яких присвячуємо 1-2 перших заняття будь-якого курсу. До пакету  для ділової англійської також додатково включені трохи розширені матеріали по граматиці.

Всі матеріали пакету повинні бути обов'язково засвоєні в повному обсязі кожним студентом. Матеріали містять як електронні, так і друковані ресурси.

Методологія.


Викладачі нашої школи зобов'язані якомога більше вчити англійською мовою. Граматика і особливо незрозумілі моменти можуть викладатися українською або російською мовами.

Основна ідея в тому, щоб якомога більше вживати розмовну англійську, що буде заохочувати учня говорити більш вільно і відкрито. Цей метод використовується в нашій школі вже багато років.

За винятком випадків, коли це абсолютно необхідно, наші викладачі намагаються говорити лише англійською. Це особливо важливо для програми Майстерклас, яка орієнтована на розмовну практику, незважаючи на короткий огляд граматики. Основною в будь-якому випадку залишається розмовна англійська.

Граматика і лексика визначається вимогами професії студента. Учні також заохочуються до спілкування англійською, це називається зануренням до мовного середовища.

Обов’язкові матеріали для Larisa Business Masterclass 80/20 English.


Проходження Larisa Business Masterclass 80/20 English Packet є обов'язковим для всіх студентів, які навчаються за програмою Майстерклас.

Всі матеріали в пакеті повинні бути засвоєні студентом своєчасно і якісно. Кожну складову пакета слід повторювати доти, доки учень не зрозуміє її повністю.

На додаток до основного пакету, вчитель повинен доповнити його матеріалами відповідно до потреб кожного конкретного учня. Ці потреби визначаються на початковому тестуванні (в письмовому вигляді або онлайн).

Перед тим, як почати курс навчання, ми обов'язково аналізуємо результати тесту кожного учня.

Електронні навчальні матеріали включені.


Ми просимо всіх учнів принести на перше заняття зовнішній жорсткий диск, флешку або карту пам'яті, де можна було б зберегти необхідні або просто цікаві навчальні матеріали в електронній формі.

Ми намагаємося адаптувати навчальні матеріали, які є в нашій колекції, щоб вони підходили для професії учня або відповідали вимогам майбутнього тестування.

Ці матеріали можуть містити аудіо-, відео- і текстову інформацію для самостійного навчання вдома.

Адаптація матеріалів курса.


Кожен учень має свої потреби. Larisa Business Masterclass може бути адаптований до індивідуальних потреб кожного учня.

Учитель комплектує необхідні навчальні матеріали для підготовки до будь-яких іспитів, включаючи IELTS, TOEFL, PTE, ESOL та інші.

Курс "професійної" англійської створюється для кожного студента і може бути змінений за необхідності.

Цей курс не передбачає якихось спеціальних домашніх завдань, але очікується, що студенти роблять все можливе для продовження навчання поза школою. Це і граматичні вправи, і перегляд навчальних відеороликів, і прослуховування аудіо.

На нашому сайті можна знайти багато подібних ресурсів, які може використовувати будь-який бажаючий.

Коли складаються матеріали курса?


Основні навчальні матеріали є частиною Orientation Packet. Додаткові матеріали складаються і додаються до пакету перед початком курсу, а також безпосередньо під час проходження учнем курсу (за необхідності).

Учитель може додавати матеріали відповідно до потреб учня. Такі матеріали можуть бути направлені як на вивчення певних розділів граматики, так і на розвиток навичок розмовної мови або сприйняття, або письма.

Головний фокус Larisa Business Masterclass.


Основна увага при проходженні цього курсу приділяється розмовній англійській мові. Це включає в себе навчання або вдосконалення навичок учня у вимові, інтонації і правильній побудові речень.

Вторинними за значенням є англійська граматика і навички аудіювання.

Програма може бути пристосована для потреб кожного конкретного учня. Мається на увазі, що до курсу можуть бути включені навчальні матеріали, необхідні для набуття специфічного професійного словникового запасу, а також навичок спілкування, необхідних для роботи, подорожей, імміграції, освіти, працевлаштування, співбесід, підготовки резюме.

Навіщо створювати ще одну програму навчання?


Larisa Business Masterclass 80/20 English було розроблено з цілого ряду причин. В деяких учнів немає необхідності у повному курсі англійської граматики. Один такий курс триває від 50 до 100 годин занять. Для багатьох студентів, що вже мають базові знання англійської мови, в цьому немає необхідності.

Певна частина студентів не хоче або не може пройти повний курс, який найчастіше триває півроку або більше. Larisa Business Masterclass 80/20 English призначений для учнів з напруженим робочим графіком або з обмеженими можливостями вчитися в групі.

Тестування не є обов’язковим, але є бажаним!


Хоча наприкінці курсу не потрібно тестування, передбачається, що учень міг би повторити той самий тест, який проходив перед початком занять. Це дозволило б побачити прогрес і реальні досягнення учня.

Додаткове тестування можна провести, якщо обидва - вчитель і учень - прийдуть до висновку, що це необхідно.

Цей тест можна пройти онлайн на нашому сайті і, звичайно, це абсолютно безкоштовно.

Нарешті, свідоцтво про проходження курсу.


На запит учня ми можемо видати лист про те, що він пройшов курс навчання в нашій школі. Не будучи якимось офіційним документом, цей лист тим не менше підтверджує бажання студента вдосконалювати свою англійську.

Школа англійської мови "Лариса" добре відома як професійна мовна школа. Протягом багатьох років наші висококваліфіковані викладачі забезпечують високу якість навчання, завдяки чому школа "Лариса" добре відома своєю чесністю і високими стандартами в усьому. Наші викладачі добре навчені і завжди готові подбати про потреби учнів.

Хто створив Larisa Business Masterclass 80/20 English?


Курс Larisa Business Master Class 80/20 English розроблявся протягом восьми років. Білл і Лариса Грін (засновники школи "Лариса") створили цю програму на основі більше 10 000 годин викладання англійської мови в Миколаєві (Україна).

Larisa Business Masterclass 80/20 English це спеціальна програма, яка робить вивчення англійської мови більш простим. Вона призначена для людей, яким англійська потрібна для роботи, і студентів рівня Pre-Intermediate і вище.

Вся ця програма присвячена тому, щоб навчити людей говорити найкращою англійською мовою.

Длинный, но не исчерпывающий список профессий, по которым мы можем провести английский мастеркласс:)
Если Вы заинтересовались нашим Мастерклассом, пожалуйста, свяжитесь с нами!
 

Larisa English Club Explained

written by Billgreen54 ESL Tutor

Larisa English Club is all about you; students of the English language. Your desire to study and speak great English is why we have created this on-line English resource.

NEW FLASHCARDS WITH AUDIO!  

Larisa English Club is a work in progress from years of experience in the classroom. Professional English teachers and students contribute to our English Club with ideas and experiences.

FREE ENGLISH LESSON SCHEDULE NOW!

Our website has content created for learners of a second language. Free resources for students as well as teachers of the English language is our main goal.

Video files from Larisa English ClubVideos are posted often and provide English learners with information all about the English language. English videos should be viewed as supplements to your daily dose of English language study.

YOUTUBE GRAMMAR FLASHCARDS

We encourage comments and language requests from students and teachers alike. We hope you enjoy our videos and educational content found throughout our site.

Contributors to our website are teachers and educators who care about you. They are constantly surrounded by English learners of a second language.

Audio files from Larisa English ClubAudio educational content is provided with resources from Larisa English Club contributors and English education partners. Many of our resources can be downloaded completely free of charge.

Look for content on our website that displays a special “Download Now” link. Our purpose for offering free educational content is to allow students the opportunity to study anytime, anywhere.

PDF files from Larisa English ClubPDF resources can be found throughout our site. English resources from beginner to advanced have been created by many educational providers.

Study English at a level you feel slightly challenged with and your English will improve daily. We encourage comments and suggestions at Larisa English Club.com.

What is the best way to learn and remember English? Simple! Teach others. What do I mean by “Teach others?” That is simple to!

Learn English by teaching your friends and family what you have learned. Do it over and over, it will stay with you for a long time, maybe forever!

Study the areas of English that interest you the most. Surprisingly, you will learn other parts of English too.

All learners of a foreign language must remember that repetition is key to memorizing what you study. Studies have shown that it takes an English learner an average of seventeen interactions with specific elements to make that knowledge stick. In other words, after being exposed to a certain part of just about anything including English, you will most likely not forget soon.

What is the best method to study and learn great English? The truth is; There isn’t just one! Facts are facts. Everyone learns differently.

Some students like reading. Some like listening. Some like lecturing. It is all about you and what interests you. I can tell you from personal experience teaching English over nine years, no two people are the same.

That said, most successful learners of English, do it by teaching others first. The second best way might be when we speak to others. Group discussion is an important element to speaking.

Without practice and some challenges, students learn to speak fluently slower. If you want to speak great English, practice speaking with others.

Don’t forget, learning the basics in English should always come first for a second language. Speaking can also be incorporated in your English study at the earliest stages of your learning journey.

There is one great way to evaluate your English. It is simple called “Progress”. With progress you are moving ahead and towards new elements in English. If you have to relearn today what you learned yesterday, you have work to do.

The main idea is to make daily progress. If you are making daily progress, you are doing it right. For students who feel they are standing still with English, try something different.

It might be your study habits or one of many other factors. Just take a look at what you are doing everyday and just know that progress is the key to learning and speaking great English.

Once you have studied and learned the basics in English grammar, now it is time to practice, practice, practice. This is always a great idea with friends, family and colleagues.

They help you and you help others. Speaking fluency should be your number one goal. Proper pronunciation is also key to speaking understandably.

Some students and teachers believe that English can be studied and learned without grammar. This is simply not true. Many students are told this by teachers who don’t know grammar either.

This is very dangerous. Not knowing grammar before trying to use it in spoken English is always a bad idea. Once a student buys into this idea of speaking without grammar, he or she always forms nasty habits. Most of the time, these habits are impossible to break.

At some stage in your study of English, you will get to a point where you have a mountain of questions. This is often one of the last stages in English. This is when you need to work with an English teacher that can answer those questions.

This can only be done by someone who is qualified, confident and experienced. Never trust an unqualified person to teach you English or answer your questions.

Work with a qualified English teacher who will answer your questions accurately with confidence.

One important key to learning better and better English is continual exposure to the language. This can be a number of different ways but, do what is best for you. Is it music? What about watching your favorite sitcom? Does your spouse speak English?

Can you practice together? While there are many ways to learn just about anything, practice and being around others is one of the best methods of attaining English proficiency.

Once you feel confident that you have learned as much as needed to achieve your goals, now it is time for more vocabulary. Vocabulary along with speaking English is essential.

When you get to the Intermediate level of English, study new vocabulary daily. Look for three and four syllable words. As we climb that ladder of English proficiency, we need to speak and understand others.

Native speakers of English as well as advanced ESL students speak with words that might be more specific in meaning. To better understand others, you need vocabulary.

Remember, words are just words until you decide how to use them. Most nouns can be used as verbs while many verbs can also be used as nouns. A word is just a word until you decide what job to assign it.

The same goes for all words in English. Most people know the word “Yes” as an adverb. Did you know it is also a noun. Just like all words in English that follow the “Article” as a single word, it is a noun.

Verbs, Modifiers and Adjectives work the same way. To play the record (Noun) or to record (Verb) or to happen in a record time (Modifier). Another example might be the word “Live”. To live (Verb) in a country or to attend a live (Adjective) concert.

Remember that a word is just a word until you have decided how to use it in a statement. The usage and pronunciation might change.

What is the best way to study English? As mentioned before, there isn’t one. That said, for most people who study with a private tutor, progress is often faster. On-line lessons are another great way to study as well.

For those who like or need the interaction in a classroom with others, group study might be best. A professional private language school should offer, private, semi-private, mini-group and group lessons.

Remember that many schools refer to an hour of English as an academic hour. An academic hour of English is just 45 minutes. Professional private language schools always teach a full 60 (Sixty) minutes for each lesson.


LARISA ENGLISH BLOG VISIT TODAY!

What’s New?

The Antarctic is Turning Green
Larisa Article written by Billgreen54 ESL Tutor


The Antarctic is Turning Green

Ian Johnston Independent Environment Correspondent

Scientists say the frozen continent is likely to ‘alter rapidly under future warming, leading to major changes in the biology and landscape of this iconic region. The Antarctic is turning green with rising temperatures having a “dramatic effect” on the growth of moss in the frozen continent, scientists have discovered. Since 1950, temperatures in the Antarctic Peninsula have risen by about half a degree Celsius each decade. This is much faster than the global average.

The Antarctic

Growth rates of moss since 1950 have been running at four to five times the level before. This is according to a study by UK-based researchers who studied three sites across a 1,000km stretch of the peninsula. In addition to climate change, the extinction of animal species is prolific. Plastic waste, fossil fuel ash and radioactive particles from nuclear bomb tests will all leave a permanent record in the planet’s future rocks.

“Between 1950 and 2000, temperatures increased by half a degree per decade on average,” said Dr Amesbury of Exeter University. “The reason we are so confident the moss is responding primarily to temperature, is because of the wide-scale response we see in our moss banks from three different sites that stretch 1,000km across the Antarctic Peninsula.”

The researchers who reported the results of their study in an open-access paper in the journal “Cell Biology”, also looked into how sensitive the moss would be to further warming.

“The results of that analysis lead us to believe there will be a future ‘greening’ of the Antarctic and a further increase in moss growth rates. “We are likely to see massive amounts of moss colonizing new areas of ice-free land created by the warmer climate.

Read more here.


History Topic!

Land Discovery of The Antarctic in 1675

Thank you Wiki.

The first Antarctic land discovered was the island of South Georgia, visited by the English merchant Anthony de la Roché in 1675. Although myths and speculation about a Terra Australis (“Southern Land”) date back to antiquity, the first confirmed sighting of the continent of Antarctica is commonly accepted to have occurred in 1820 by a Russian expedition. The first human born in the Antarctic was Solveig Jacobsen. He was born on 8 October 1913 in South Georgia.

Scientists in the Antarctic

The Antarctic region had no indigenous population when first discovered. It’s present inhabitants comprise of just a few thousand transient scientific and other personnel. They work on tours of duty at several dozen research stations maintained by various countries. However, the region is visited by more than 40,000 tourists annually, the most popular destinations being the Antarctic Peninsula area (notably the South Shetland Islands) and South Georgia Island.

In December 2009, it was noted that the growth of tourism, brought along with it, consequences for both the ecology and the safety of the travelers in its great and remote wilderness. This was at a conference in New Zealand conducted by experts and signatories of the Antarctic Treaty. The definitive results of the New Zealand conference were presented at the Antarctic Treaty states’ meeting in Uruguay in May 2010.

Conversation Topic

Leading statements and questions

For learners of a second language, sometimes, dialog or conversation can be difficult.

For learners of a second language, sometimes, dialog or conversation can be difficult. Conversation engagement, is not that difficult with a few simple tricks. Asking a simple question to start out a conversation is easy with simple question words. I covered question words in a previous English Club.

Question words are often needed to carry on a conversation. The idea is to ask questions connected to details already mentioned. Try to do this while the other person is speaking. This is easy by visualizing objects and situations that are connected.

I call these “Leading Statements and Questions”. It is all about dialog and how to continue a conversation. Now, we go back to those questions words and how they connect. Here’s an idea and example. “What is your favorite food?”. An answer might be “My favorite food is pizza”. Now visualize in your thoughts “What kind of pizza do you like?”. Another question could be; “How often do you eat pizza?” or “Where do you eat pizza?” or “What is your favorite pizza?” or “Why is pizza your favorite?”

You can ask many questions with question words with leading questions and visual thoughts. Here! Take a look at a few examples with our speaking practice…

Speaking Practice

Creating Dialog with Leading Questions

Notice how I focus on the “Park” and “Connections” to the park along with other details relating to the park.

Larisa English Club Speaking PracticeDialogues

Leading questions are easy when you get the hang of it. Practice questions in English and keep the conversation going.

Basic Grammar Review

Prepositions of Place, Movement and Time

Classroom posters are another way for students to learn from and have a reference point when working with a teacher and fellow students.

English prepositions are always fun to learn. It helps if a teacher has classroom teaching aides to assist with examples. Classroom posters are another way for students to learn from and have a reference point when working with a teacher and fellow students.

English prepositions are all about place, movement and time. Before getting started with prepositions, there are two important words to teach as thoroughly as possible.

Start with the word “Arbitrary”. The word arbitrary is used when we refer to something when relevance is not exact. In this case, the word’s “something or anything are indefinite”.

The main objective here is to help students better understand that, when describing with prepositions, often there is more than one choice. In other words, examples like “Please sit near the table or by the table” have little difference in meaning. The main idea is to learn how to communicate. If we both understand what the other is saying; isn’t that perfect English? Or better yet! Perfect communication.

The second important word to learn is “Collocation”.

The second important word to learn is “Collocation”. Collocations or colloquial speech is when we use words in a certain order that are common in English. Commonly spoken word combinations are easier to understand than one might think. Collocations can be used many different ways in English. Common statements, phrasal verbs and the list goes on and on.

 One of the best ways to teach collocations and common word order is with a list of examples. This is done in order of importance. In other words, start by writing a simple statement with the most popular word combination or collocation. Examples might include, “Please have a seat at the table” or “Please have a seat by the table”.

Although these statements mean two different things, they are used universally. The main idea here is “Which word combination is used more commonly?”. Please sit “AT” the table is more common compared to; Please sit “BY” the table. Therefore “AT” is more common compared to “BY”.

Can we use both examples? Yes! Why? Because, I understand you!

Typical time expressions are all about colloquial speech. Place and movement prepositions are generally specific to places and movement but, many can be interchanged.

This is due to the difference between perfect grammar and spoken English. Again, it is often more important to communicate understandably, than to attempt to speak perfect English.

So, which prepositions are the ones we should start with and why teach prepositions in chunks? There are three to start with. Those would be “At, In, On”. These are the three most common prepositions. One of the best ways to learn prepositions is to connect them with understandable words. In other words; Vocabulary that you already know.

In English, there are many methods of teaching grammar. The main idea is to ask questions.

In English, there are many methods of teaching grammar. The main idea is to ask questions. Why do we use the word “AT?” “We use the word “AT” with locations or places”. Why do we use the word “IN?” “We use the word “IN” with limits”. Why do we use the word “ON?” “We use the word “ON” when two things touch”. These are common examples and general thoughts. There are exceptions to just about every rule in English. Just remember collocations and flexible English.

Choose other preposition words to chunk together and form common ways to describe identical situations. All students need to know that while all speech is important, the main goal should always be understandable communication. If an expression or statement is not perfect English but, the other fully understands your statement, isn’t that perfect English?


English Grammar

Reported Speech

A few simple thoughts about “Reported Speech”. There are two ways to report what happened or what someone said, “Direct Reported Speech” and “In-direct Reported Speech”.

Direct reported speech is used when we use the same tense when stated. In other words, if someone says “Hello”, we can refer to the statement with something like “He says hello!”. In this example, we use the same tense as what was said.

“Indirect reported speech” is when we refer to a statement or fact from the past and go back one tense in our statement. So, if someone said “I am hungry” we would say “He said he was hungry”. Notice how the verb “To be” changed from “Am to Was”. In this example, we went back one tense to refer to what was said.

Reported Speech

Another important element to “Reported Speech” is when we use “Modal Auxiliary Verbs”. In direct speech, we use the same modal verb used. In other words, if someone something like “I will go to work next week”, you report with the same modal verb. If you report with indirect speech, use “Would”. So, will to would, can to could, may to might and so on.

This is just a short explanation for reported speech. For more information regarding reported speech, look for grammar books at the Intermediate level and above.

Until next time…

I hope you enjoyed Larisa English Club number 5. Remember that “Life is an Adventure”. Live it to the fullest each and every day!

Visit www.larisaenglishclub.com